Vücudumuz Kolajeni Nasıl Üretiyor?

Vegan kollajen boostlayıcılar ve hayvan bazlı kollajen takviyeleri arasındaki fark üzerine konuşmadan önce, öncelikle vücudumuzun nasıl kolajen ürettiğini anlamaya çalışalım.

Başka bir kaynaktan kolajen almamıza aslında gerek yoktur. Vücudumuz, ihtiyaçlarımızı desteklemek için günlük kollajen üretir.

Vücudumuz, bitki bazlı beslenmenizdeki besinleri alır ve daha sonra bunları kollajen adı verilen tutkal benzeri (yapıştırıcı) maddeye dönüştürür. İlk olarak, vücut prokollajen adı verilen küçük moleküller üretmek için beslenmedeki C vitamini ve proteini kullanır.

Daha fazla prokollajen molekülü üretildikçe, kendilerini birbirlerine yapıştırmaya başlarlar. Bu prokollajen molekülleri kümelerine ‘fibriller’ denir.
Fibriller, mikroskop altında incelendiğinde küçük dizeler gibi görünür.
Fibriller birbirine bağlanıp kendilerini sabitledikçe ağ gibi görünmeye başlarlar. Bu tamamen oluşturulmuş ağ, kolajen dediğimiz şeydir.

Vücudunuzun kolajen yapmak için üç şeye ihtiyacı vardır:

- C vitamini
- mineraller
- amino asitler

Çoğu insan, kollajen seviyelerini artırmak için daha fazla protein tüketir. Ama aslında günlük beslenmemizde hemen hemen yeterli proteini karşılarız. Yani çok fazla protein tüketmenin, kolajen üretimi bakımından etkisi azdır.
Daha hızlı bir şekilde kolajen üretmek için muhtemelen vücudun daha fazla C vitamini ve minerale ihtiyacı vardır.
C vitamini, kolajen üretimi sürecinde ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiştir. 1500'lerden 1800'lere kadar denizcilerin başına gelen korkunç salgına bakarak bunun bir örneğini görebiliriz:

Denizciler denizdeyken bol miktarda et tükettiler, ancak taze meyve ve sebze yiyemediler. O zamanlar bir teknede sebzeleri saklamanın bir yolu yoktu.
C vitamini depoları olan sebze ve meyve tüketemeyince, vücutları hızla kollajeni kaybetti.
Dişlerini kaybettiler. Diş etleri kanadı. Derilerde dökülmeler oldu. Saçları döküldü. Kasları zayıfladı.
Bol miktarda protein yiyorlardı ama beslenmelerinde daha fazla sebzelere ihtiyaçları vardı. C vitamini olmadan vücudumuz kolajen üretemez.
Bu nedenle sağlıklı kalmak için beslenme düzenimizde bol miktarda C vitamini aldığımızdan emin olmamız gerekir.

C vitamini içeren bazı meyve ve sebzelerden örnek verelim:
- Portakallar
- Kivi
- Limonlar
- Brokoli
- Karnabahar
- Brüksel lahanası
- Dolmalık biber
Kollajen üretiminiz, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmediğinizde de yavaşlar. Sigara içmek, çok fazla alkol tüketmek, yeterince uyumamak ve çok az egzersiz, vücudumuzun daha az kollajen üretmesine neden olan sebepleridir.